دفتر مرکزی و کارخانه :

کرمان ,  شهرک صنعتی خضراء  ,  ناحیه A , نبش خیابان هفتم

 

تلفن:
03433386396

03433386397

03433386398

فکس:

03433386399

الزام به یادگیری در واحد های صنعتی برای پایداری و توسعه از تفکرات مهم جاری در این شرکت بوده که پیرو آن , بنیانگذاران و مدیران این مجموعه همواره در صدد توسعه این مجموعه می باشند.

لذا به جهت رفع وابستگی و همچنین تاکید بر مشتری مداری ما را براین داشته که در تکمیل نیازهای مشتریان عزیز کوشا باشیم , از موارد مهم به لیست زیر اشاره میکنیم.

1- تولید لوله های آبیاری کشاورزی و تامین اتصالات موردنیاز توسط همین مجموعه

2- تولید لوله های دوجداره فاضلابی و تامین اتصالات مورد نیاز توسط همین مجموعه

3- تولید لوله های تحت فشار آبرسانی و تولید سیستم کنترل مرکزی آبیاری تحت فشار بارانی و قطره ای و تامین اتصالات مورد نیاز توسط همین مجموعه

4- تولید لوله های فاضلابی و تامین سازه های مربوطه ازقبیل منهول و مخزن و سپتیک و ...


اتصالات پلی اتیلن صنایع پلاستیک کامور - SPKC

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

اتصالات صنایع پلاستیک کامور - SPKC

يکي از مهمترين مزاياي لوله هاي پلي اتيلني در مقايسه با ساير انواع لوله، قابليت اتصال آسان آن است. اتصالات در مواردي نظير تغيير زاويه مسير خط لوله، تغيير قطر، اتصال قطعات لوله و ... کاربرد دارند. در کاربري آبرساني لوله هاي پلي اتيلني اتصالات به دو دسته مکانيکي و جوشي تقسيم بندي مي شوند. در ادامه به بررسي هر کدام از اين موارد پرداخته مي شود.اتصالات مکانيکي

اتصالات رزوه اي

اين نوع اتصال مکانيکي معمولاً براي لوله هاي پلي اتيلن نرم با قطر کوچک (شلنگ) به کار مي رود. لذا، عملاً در لوله هاي اصلي آبرساني، کاربردي ندارد. اين نوع اتصال، براي لوله هاي شبکه توزيع آب، که عمدتاً به صورت مدفون مي باشند نيز مناسب نمي باشد.

روش اتصال

اتصالي رزوه اي يا پيچي مخصوص لوله هاي پلي اتيلن، معمولاً از سه قطعه تشکيل شده است. يک قطعه مياني که دو طرف آن رزوه شده است و دو قطعه در طرفين آن، که به صورت مهره بوده و سر لوله هايي که قرار است به هم متصل شوند، داخل اين مهره ها قرار داده مي شود. با بستن مهره ها به قطعه مياني و پيچاندن آن، اتصال برقرار مي شود.

چون سر لوله نرم است مي تواند روي انتهاي قطعه مياني کشانده شود و با پيچاندن مهره، سر نرم لوله و قطعه مياني فشرده شده و آب بندي برقرار شود. براي آنکه اين نوع اتصالي مناسب لوله هاي پلي اتيلن سخت شود، لازم است علاوه بر سه قطعه فوق واشرهاي مخصوص مخروطي شکل نيز به کار برده شود که بين بدنه مهره و سر لوله قرار گرفته و بر اثر محکم کردن مهره ها، قطعه مياني فشرده شده و آب بندي برقرار شود.

نظر به اين که قطر خارجي لوله هاي پلي اتيلن با رواداري معيني، بايد مناسب قطر رزوه هاي داخلي مهره باشد و چون در لوله هاي پلي اتيلن سخت ضخامت جداره لوله هاي ساخت کارخانه هاي مختلف الزاماً يکسان نيست، لذا چنانچه در نظر است براي اتصال لوله ها از اتصالي پيچي استفاده شود اين نوع اتصالي بايد ساخت کارخانه سازنده لوله باشد تا برقراري اتصال امکان پذير گردد.
اتصالات فلنجي

از اين نوع اتصالي، براي اتصال لوله پلي اتيلن به لوله هاي فولادي، گالوانيزه و يا چدني و يا اتصال به شيرآلات و متعلقاتي که اتصالي آن از نوع فلنج است، استفاده مي شود. اين اتصال از يک تبديل از جنس پلي اتيلن، که يک سر آن به صورت فلنج و سر ديگر آن ساده مي باشد و يک رينگ فلزي سوراخدار تشکيل شده است. قطر و سوراخهاي اين رينگ، بايد طبق استاندارد فلنج لوله ها و يا شيرهاي مورد استفاده باشد.

 روش اتصال

براي ايجاد اتصال فلنجي، بايد حلقه فلزي سوراخدار را روي سر لوله هايي که قرار است داراي اتصالي فلنجي شوند قرار داد و سپس سر تبديل را به سر لوله پلي اتيلن جوش داد. محور تبديل و لوله بايد در يک امتداد قرار گيرند. پس از تکميل جوش، حلقه فلزي سوراخدار بايد به سمت فلنج تبديل رانده شود و طوري در مقابل فلنج شيرآلات و يا فلنج متعلقات قرار داده شود، که سورا خهاي فلنجها در مقابل يکديگر باشند. دو فلنج را مي توان با چند پيچ و مهره به يکديگر متصل کرد. با پيچاندن مهره ها، مي توان فلنج تبديل پلي­اتيلن را به فلنج شيرآلات و يا متعلقات، کاملاً فشرده تا آببندي لازم تأمين شود.
اتصالات جوشي


 جوش لب به لب (Butt Fusion)

جوش لب به لب يکي از مهمترين انواع جوش لوله هاي پلاستيکي است که از استحکامي بالا برخوردار بوده و تا قطرهاي 1600 ميليمتر نيز قابل انجام است. اين روش در اتصال لوله هاي فولادي نيز از مقبوليت بالايي برخوردار است. محدوديت اين روش اين است که تنها لوله هاي کاملاً مشابه از نظر جنس، قطر و ضخامت قابل جوشدهي از اين روش هستند. اين روش اتصال طبق استاندارد DVS 2212-1 انجام مي شود.

 روش اتصال

در جوش لب به لب، لبه دو لوله اي که مي خواهيم به هم متصل کنيم توسط يک صفحه داغ با دماي مشخص، تحت يک فشار مشخص قرار گرفته و بعد از مدت زماني خاص صفحه داغ جدا شده و دو لوله در حاليکه کاملاً روبروي يکديگر هستند به يکديگر متصل شده و در اين مرحله نيز تحت فشار قرار مي گيرند. با سرد شدن محل جوش، فشار از روي لوله ها برداشته شده و دو لوله کاملاً به هم متصل مي شوند. در اين جوش، در محل اتصال لوله ها بيديهايي به وجود مي آيد.

 نکات فني

در عمليات جوش لب به لب رعايت نکات زير الزامي است:

1-  مشخصات مربوط به جوشکاري نظير دماها، فشارها و زمان هر عمليات تابع ابعاد و مشخصات لوله ها مي باشد. لذا قبل از هر عمليات جوشکاري و يا با تغيير شرايط، پارامترهاي فوق بايد مشخص شده باشند.

2- دستگاههاي جوشکاري، گيره هاي ميزان کننده سر لوله، دستگاههاي برش و ديگر دستگاهها بايد از نوع مناسب بوده و در وضعيت خوب نگهداري شوند.

3- قبل از شروع به کار بايد شرايط جوي را بررسي شود. عمليات جوشکاري در دماي محيط کمتر از 3 درجه سانتيگراد و در هواي برفي و باراني، بدون چتر و محافظ مجاز نمي باشد.

4- در زمان جوشکاري تا سرد شدن کامل جوش، لوله هاي به هم جوش شده نبايد تحت هيچگونه نيرويي (به جز نيروي فشاري) باشند.

5- جوشکاري در محل خم مجاز نمي باشد.

6- لوله هاي با ضخامت مختلف به يکديگر جوش لب به لب نشوند.

7- دستگاه مرطوب و کثيف نباشد.

 
جوش الکتريکي (Electro Fusion)

جوش الکتريکي از انواع اتصالاتي است که در خطوط لوله انتقال گاز و آب قابل استفاده است. در اين اتصال روش حرارت دهي در مقايسه با روشهاي جوش نسبتاً قديمي متفاوت است و از جريان برق براي توليد حرارت استفاده مي شود. اين روش به علت ايمني بسيار بالا تنها نوع اتصال مورد تأييد استاندارد IGS براي خطوط انتقال گاز است. با استفاده از اين روش مي توان اتصالات مختلف نظير لوله- لوله، لوله- زانويي، لوله- بوشن (براي مثال در تغيير در قطر خط لوله) و ... را ايجاد نمود. لذا محدوديت روش جوش لب به لب در مورد اتصال لوله با سايزهاي مشابه را ندارد. همچنين تجربه نشان داده است که اتصال لوله هاي با جنس هاي مختلف پلي اتيلن نيز در اين روش مقدور است. در کنار ايمني آن، از ديگر مزاياي اين روش در سرعت بالا و تميزي اتصال است. اما از طرفي، محدوديت اين روش در هزينه بالا و حداکثر قطر لوله قابل اتصال با اين روش است.

 روش اتصال

در اين نوع اتصال از انواع متصل کننده (کوپلر) استفاده مي شود. کوپلرها در واقع قطعاتي از جنس پلي اتيلن و به شکل لوله يا اتصال مورد نياز هستند که درون آن المنت حرارتي (از جنس مواد رسانا) قرار دارد و دو سر اين المنت براي اتصال به برق مشخص مي باشد. ابتدا کوپلر مانند يک غلاف دو سر لوله يا اتصالاتي که قرار است به يکديگر متصل شوند را در بر مي گيرد. سپس دو سر کوپلر به جريان الکتريسيته متصل شده و پلاستيک آن ذوب مي شود. حرارت ايجاد شده دو سر اتصال مورد نظر را نيز ذوب کرده و در نهايت کوپلر به صورت يک غلاف دو سر مورد نظر را در بر مي گيرد. بعد از سرد شدن محل اتصال، گيره هاي فلزي کوپلر از قطعات جدا مي شود.

 نکات فني

در عمليات جوش الکتريکي رعايت نکات زير لازم مي باشد:

1- پخش حرارت به صورت يكنواخت در طول جوش باشد.

2- درجه حرارت و فشار قسمت ذوب شده به دقت كنترل شود.

3- از وارد شدن آسيب به سيم پيچ کوپلر جلوگيري به عمل آيد.

4- حفاظت لازم قبل، در حين و بعد از انجام اتصال ضروري است.

5- زمان مناسب براي الكتروفيوژن در نظر گرفته شود.

6- لوله به صورت عمود بر محور آن بريده شود و زبري‌ها با سمباده صاف و دوسر لوله تميز شود.

7- هر نوع كثيفي از روي لوله پاك گردد.

8- قطعه اتصالي را در محل آماده نموده و از نظر تميزي معاينه گردد.

9- قسمت تراشيده شده لوله با مواد مناسب تميز شود. (مانند ايزو پروپانول)

10- براي هر اتصال از اين نوع، استفاده از گيره، براي نگهداري مجموعه در حال اتصال ضروري است.

11- با توجه به مشخصه‌هاي مورد نياز از نظر ولتاژ و زمان جوش، كنترل‌هاي لازم به عمل آيد.

12- سيستم اتصال در داخل گيره، تا گيرايش كامل باقي خواهد ماند.


 جوش بوشني (Socket Fusion)

اين روش مشتمل بر حرارت دهي سطح خارجي لوله و سطح داخلي بوشني است که لوله بايد در نهايت درون آن قرار گيرد. اين نوع اتصال ها، در حال حاضر بسيار محدود بوده و در قطرهاي کم، کاربرد دارند.

 روش اتصال

در اين روش، قسمتي از لوله وارد بوشن مي شود. اتصال داخل بوشن، به طور هم زمان با سطح خارجي لوله، توسط دستگاه مخصوص حرارت داده مي شود. بعد از مدتي معين که متناسب با اندازه قطر لوله است، دستگاه مخصوص حرارت برداشته و لوله را سريعاً وارد بوشن مي نمايند. سپس اتصال بدون اين که نيرويي به آن وارد شود، تا سرد شدن کامل به حال خود باقي مي ماند.
آخرین بروزرسانی ( چهارشنبه ، 8 آذر 1391 ، 14:09 )